Aktivni ugalj i sapun su na prvi pogled dva kontraindikativna sastojka. Međutim, to nije tako. Aktivni ugalj se često koristi u formulama za pravljenje lekovitog sapuna.
Sapun sa aktivnim ugljem se često preporučuje za osobe koje pate od akni i mitisera. Mnogi, koji su koristili ovaj sapun, potvrđuju njegovu efikasnost u delovanju na problematičnu kožu lica.
Glavni razlog dodavanja aktivnog uglja u kozmetičke preparate (gel za tuširanje sa aktivnim ugljem) je njegovo pojačano dejstvo čišćenja i hidriranja kože. Sapun sa aktivnim ugljem dubinski čisti pore od nečistoća, uklanja višak lojnog sala iz kože i mrtve ćelije. Koža postaje glatka i čista. Osim toga, aktivni ugalj je prirodni sastojak, koji nežno čisti i hidrira kožu.
Naravno, takav lekoviti sapun možete kupiti u nekim specijalizovanim radnjama ili poručiti putem interneta. Ali, ja vam danas predlažem da bez previše truda i opterećenja vašeg budžeta, ovaj sapun napravite sami kod kuće. Ništa komplikovano, sve je jednostavno i zanimljivo. Bitno je da pripremite sastojke i odvojite četrdesetak minuta , a posle da užvate u svojoj kreaciji.
Za pravljenje sapuna sa aktivnim ugljem biće vam potrebno:
- - 1 sapun po vašoj zelji
- - 10 kapsula ili tableta aktivnog uglja (prodaje se u svakoj apoteci po povoljnoj ceni)
- - kaška meda
- - kašika bademovog ili maslinovog ulja
- - 150 ml vruće vode ili čaja od kamilice
- - bilo koja plastična ili silikonska ambalaža – posuda za topljenje sapuna na vodenoj pari (poželjno metalna)
Priprema sapuna
- 1. Stavite vodu u posudu da se greje
- 2. Dok voda ne provri, izrendajte sapun i skuvajte čaj od kamilice. Bolje je koristiti sušene cvetove kamilice, a ne čaj u filter vrećicama.
- 3. Kad voda u donjoj posudi počne da vri, smanjite vatru na minimum. Izrendani sapun istresite u šerpu, dodajte 150 ml skuvanog vrućeg čaja ili vruće vode), med, ulje i promešajte.
- 4. Vreme topljenja sapuna 20-40 min ( u zavisnosti od proizvođača i sastojaka sapuna). Za vreme topljenja, povremeno ga promešajte, da se ne stvaraju grudvice. Možete poklopiti poklopcem da se ne isparava. Ako ispari, slobodno dodajte jos malo vruće vode. Istopljen sapun na završetku procesa treba da bude slične gustine kao testo za palačinke.
- 5. Dok se vaš sapun polako topi (ne kuva!), pripremite kalupe. Za primer sam uzela plastično pakovanje od margarina. Možete koristiti silikonske kalupe, onda ce sapun izgledati zanimljivije. Unutrašnjost kalupa namažite malo uljem, da posle sapun lakše ispadne.
- 6. Kad smesa, pri kraju, postane ujednačena (bez grudvica), dodajte aktivni ugalj i promešajte. Ako ste kupili ugalj u tabletama, prethdno ih izgnječite. Ako u kapsulama, samo istresite iz kapsula.
- 7. Sapun istresite u prethodno uljem namazani kalup.
Bravo! Gotovi smo! Vreme utrošeno na pravljenje domaćeg i zdravog sapuna – 40 minuta! Obratite paznju na količinu. Impozantno je, zar ne?
Kalupe sa sapunom ostavite u frižider na 20-30 minuta, a i ne morate, ali tako se brže stegne.
Izvadite iz frižidera i izvadite sapun iz kalupa. Silikonski – samo polako stisnite odozdo i sapun će ispasti, a plastičnu kutiju prvo treba malo stisnuti sa obe strane, posle okrenuti na sto i malo pritisnuti odgore i sapun će lako ispasti.
Sapune isecite na komadiće i ostavite 3-4 dana da se suše na vazduhu (svoj sapun držim na terasi), povremeno ih okrećite. Posle ih možete sa zadovoljstvom koristiti, kako za umivanje tako i za celo telo.
Redovnim korišćenjem ovog sapuna, doprinosite očuvanju zdravlja kože na prirodan način i uverićete se da će vaša koža biti ne samo čista ,već svilenkasto meka, nežna i glatka.
Kada jednom napravite svoj domači sapun, videćete koliko je to zanimljivo i inspirativno iskustvo, te nećete odoleti želji da probate opet. Ako rešite da probate ponovo – predlažem vam fantastičan, nežan, kremast domaći sapun za osetljivu kožu, koji je pogodan svim tipovima kože a narocito osobama sa osetljivom kožom i sapun sa ovsenim pahuljicama.
Izvor: uspesnazena
0 komentari:
Objavi komentar