Mnogi stručnjaci smatraju kako rak nužno ne mora biti samo ‘genetska posljedica’ već na njegovo nastajanje uvelike utječu životne navike i okolnosti.
Budući da prehrana ima iznimno višestruk utjecaj na čovjekovo zdravlje, prvi koraci u borbi protiv te zloćudne bolesti trebaju početi upravo promjenama na jelovniku.
Znanstvenici upozoravaju kako će se broj oboljelih od raka do 2040. čak utrostručiti što znači da će bolest pogoditi jednog od četiri starije osobe. Tumori time postaja tempirana bomba, koja će u bolničke ležajeve smjestiti sve više pacijenata starijih od 65 godina. Međutim, mnogi stručnjaci smatraju kako rak nužno ne mora biti samo ‘genetska posljedica’ već na njegovo nastajanje uvelike utječu životne navike i okolnosti. Dio je to na koji svaka individua može utjecati, a osim na prehranu trebali bi pripaziti na tjelesnu aktivnost, izbjegavanje poroka i stresnih situacija. Budući da prehrana ima iznimno višestruk utjecaj na čovjekovo zdravlje, prvi koraci u borbi protiv te zloćudne bolesti počnu upravo promjenama na jelovniku. Pozitivni rezultati neće izostati, zato se informirajte o hrani i nekim navikama koja će postati vaš dobar saveznik zdravlju prema preporuci Huffingtonposta.
1. Plavo je ukusno i zdravo
Svježe borovnice najveće su ‘zvijezde’ kad je riječ o opskrbi organizma antioksidantima. Sadrže i visoku razinu antocijanina koji suzbijaju širenje stanica raka.
2. Pristavite čajnik
Bijeli i zeleni čaj sadrže EGCG, biljni ekstrat i antioksidans koji može zaštiti zdrave stanice.
3. Zavolite đumbir
Đumbir može smanjiti rizik od raka debelog crijeva tako što ublažava upalu u probavnog traktu.
4. Napravite salatu – u čaši
Kelj sadrži izotiocijanate koji pomažu očistiti tijelo od kancerogenih tvari, dok jabuke imaju antikancerogena učinke na debelo crijevo.
5. Pokrenite se
Oko pola sata svakodnevnog žustrog hoda može poboljšati san i energiju te potencijalno smanjiti rizik od dijabetesa i raka.
6. Uživajte u polažaju zmije
Joga može osloboditi od stresa i ojačati imunološki sustav.
7. Sjetite se izdahnuti
Pet minuta dnevno odvojite vremena za pravilno disanje. Odmjereno disanje može pomoći u ‘brisanju’ negativnih učinaka koje stres ima na tjelesno i duševno zdravlje.
8. Fokusirajte se na vlakna
Zobene pahuljice su dobar izvor vlakana, koje, osim što pomaže tijelu eliminirati toksine, mogu ublažiti glad održavajući razinu šećera u krvi.
9. Popijte kavu
Redovita i umjerena konzumacija kave povezana je s manjim rizikom od raka bazalnih stanica kože.
10. Priglite ljuto
Mljevena crvena paprika sadrži kapsaicin, koji može oštetiti stanice raka napadajući njihov izvor energije bez nanošenja štete okolnim zdravim stanicama.
atma
0 komentari:
Objavi komentar