Njegov slučaj je samo jedan u nizu koje su američki i japanski naučnici uzeli kao dokaz kada su započeli istraživanja o ljekovitosti papaje (lat. Carica Papaya), biljke koja potiče iz tropskih predjela Amerike, ali uspijeva i u ostalim dijelovima svijeta sa sličnom klimom (u Australiji i na Novom Zelandu ovu biljku nazivaju i Paw Paw, ali to nije vrsta koja se isto tako naziva na severnom dijelu američkog kontinenta).
Istraživanja su pokazala da je acetogenini u listu papaje imaju “milion puta jače dejstvo na ćelije raka od citostatika” tako što djeluju na stvaranje adenozin-trifosfata (ATP) u mitohondrijama (ćelijskim organelama). ATP ćelijama obezbjeđuje energiju za rad i tako ih, plastično govoreći, održavaju vitalnim i zdravim.
Jedan od bolesnika, potpisan kao R.J.W., je takođe osetio sva ljekovita dejstva listova papaje i njegovo pismo je ušlo u spisak dokaza da je ova biljka djelotvoran lijek protiv raka:
“…Nakon izliječenja, poslao sam listove papaje ljudima za koje sam znao da boluju od raka. U propratnom pismu sam posavjetovao da za vrijeme konzumiranja napitka ne jedu brzu hranu, bijeli šećer, bijelo brašno, hranu sa vještačkim bojama i aditivima. Napisao sam i recept za spravljanje lijeka kako sam sam sebi pravio – šaku lišća papaje staviti u šerpu ili lonac, preliti vodom i kuhati sat vremena. Pijte svaki dan dok vam ne izađe na uši!…”
Iskustvo je pokazalo da isti efekat ima napitak od sviježeg lišća kao i suhog, pokupljanog sa zemlje. Što se načina pripreme tiče, u svakom stoji da se lišće kuha sat vremena.
Papaja raste kao žbun, iz roda je smokvi i ne može da preživi temperature ispod nule. Obzirom da je porijeklom iz tropskih predjela, treba joj sunca i toplote. U našim uslovima bi teško preživjela.
(bizlife.rs)
0 komentari:
Objavi komentar