Pranje rublja pri niskim temperaturama omogućava razvoj i unakrsni prenos bakterija sa veša na peškire i kuhinjske krpe, što može da uzrokuje zarazu u domaćinstvu.
Niske temperature na ekonomičnim programima pranja modernih mašina za veš nisu dovoljne za ubijanjebakterija, pokazalo je istraživanje britanskog Udruženja za higijenu. Prema njemu, oko 0,1 g ili 10.000 fekalija ostaje na „čistim“ gaćicama nakon pranja na niskim temperaturama.
„Ljudi veruju da je odeća nakon svakog pranja u mašini čista, ali postoji razlika između površno čistog i higijenski čisto“, rekla je voditeljka studije, doktorka Lisa Akerli.
Lisa dodaje kako ekonomični i drugi programi pranja na niskim temperaturama nisu problematični samo zbog ostataka bakterija, već i unakrsne kontaminacije tačnije prelaska bakterija na druge stvari u mašini i stvaranja takozvane bakterijske supe.
Predmeti na koje dolaze bakterije, poput peškira i kuhinjskih krpa, u direktnom su kontaktu s ljudskim telom i lako izazivaju razne bolesti. Bakterije na vlažnoj odeći su najopasnije, jer dolaze u kontakt sa rukama prilikom kačenja rublja na žicu za sušenje, a odakle se potom lako unose u usta. Zato veš perite na 60 stepeni, tako ćete biti sigurni.
Saveti za bolju higijenu prilikom pranja rublja- Barem jednom mesečno veš operite na 90 °C. Tako će biti čist i veš i mašina će se očistiti od bakterija
- Posteljinu i veš treba prati odvojeno od peškira, posebno prilikom pranja na niskim temperaturama
- Nakon završetka pranja, vrata od mašine je potrebno ostaviti otvoreno neko vreme, jer dotok vazduha sprečava razmnožavanje bakterija unutra
- Redovno čistite vrata mašine za veš, kao i fioku u koju se stavljaju deterdžent i omekšivač
- Nakon svakog kačenja veša na žicu za sušenje, temeljno operite ruke
- Ako perete veš na niskim temperaturama bez sredstava za dezinfekciju, odeću dobro posušite i obavezno operite ruke nakon stavljanja mokre odeće na sušenje
(Žena)
0 komentari:
Objavi komentar