Kad se pažljivo bira vreme obroka i vrsta namirnica koju unosimo, više ne dolazi do skladištenja masnoća u određenim zonama tela i time se oblik tela za kratko vreme menja.
Prioriteti u dnevnom rasporedu obroka su na doručku i ručku, koji su i najčešće zanemarivani obroci.
Pravila Hrono – ishrane
- Obavezno je jesti ujutro obrok bogat životinjskim masnoćama i sporovarećim ugljenim hidratima (cerealije – hleb, žitarice)
- Između svakog obroka trebalo bi da prodje najmanje 3, a idealno je više od 4 sata
- Ne postoje ograničenja u količini unosa hrane, jer se samo određena hrana uzima u određeno doba dana
- Zabranjen je unos svih gaziranih pića koja sadrže šećere ili veštačke zaslađivače (Coca Cola, Sprite, Tonic, Coca Cola zero, energetska pića, zaslađeni voćni sokovi i drugo)
- Ne preporučuje se kombinovanje proteina i ugljenih hidrata za ručak i večeru, ovo je moguće samo ujutro za doručak
- Zabranjene su sve vrste « grickalica » izmedju obroka (SVE)
- Voće i suvo voće se ne jede ujutro, niti uveče, kao ni slatkiši – čokolada na primer, već samo između 16 i 18 časova, po zimskom računanju vremena (znači od 17 do 19 časova po letnjem računanju vremena)
- Testenina se ne sme jesti uveče (paste, pica, hleb, sendviči..)
- Hleb, testenine i skrobna povrća (krompir) se jedu najkasnije do 15 časova
- Kravlje mleko nije hrana koju ljudi mogu lako variti, a iako se i dalje oko toga polemiše danas u svetu, hrono ishrana ga u potpunosti zabranjuje, ne pije se, niti se stavlja u kafu. Dozvoljeno je mleko koristiti ponekad u nekim kuvanim jelima, a kiselo mleko i sirevi su dozvoljeni
- Margarin, biljni sirevi (osim tofu – sojinog sira), biljna pavlaka, biljni šlag, pekarska peciva, kao što su pogačice, kroasani itd. su takozvane trans-masti i hrono ishrana ne dozvoljava upotrebu ovih namirnica
Napomena: Ukoliko postoji veliki deficit masnoća u organizmu i mala telesna masa, primenjuje se drugačiji protokol ishrane, sa veoma čestim kontrolisanjem inbody sastava tela. U večernjim časovima se preporučuje unos cerealija, najčešće integralnog pirinča, kukuruza i intregralne testenine.
Da bi hrono nutritivni režim dao najbolje rezultate, potrebno je obaviti
testiranje netolerancije na hranu. Ovo podrazumeva precizno ispitivanje koja
se namirnica može iskoristiti za stvaranje energije na ćelijskom nivou bez
štetnih ostataka, a koje namirnice treba izbegavati.
(preuzeto iz: ‘’Mala škola fiziologije- Program hrono ishrane za početnike’’, dr Ana Gifing , Anti Aging diagnostic centar )
0 komentari:
Objavi komentar