Studije pokazuju da đumbir sprječava mučninu koju izaziva morska bolest, kao i jutarnju mučninu kod trudnica.
Na taj je način neugledni korijen stekao zasluženi ugled u alternativnoj medicini kao odlično sredstvo za smirenje želuca. Ali, žgaravica se ne javlja u želucu. Žgaravica se javlja kod gubitka funkcije mišićnog otvora između jednjaka i želuca. Taj skup mišića – donji ezofagealni sfinkter (DES) – otvara se kako bi hranu propustio u želudac, ali se zatim zatvara, kako bi želučanim kiselinama onemogućio da dospiju u jednjak.
Kod žgaravice se DES ne zatvara potpuno i osjećaj pečenja koji osjećamo u grudima zapravo proizvodi kiselina koja nagriza jednjak.
Metvica uživa stoljetni ugled kao sredstvo za smirenje želuca i ublažavanje žgaravice, a to je potvrđeno i u mnogim znanstvenim istraživanjima. Žgaravica je vrlo česta. Otprilike 30 posto odraslih osoba osjeti je barem jednom mjesečno. Tome često pridonose hrana koju jedemo i način života. Žgaravica će se vjerojatnije razviti kad jedete u žurbi, na brzinu, stojeći ili gutajući do kraja neprožvakanu hranu. Pržena hrana, zasićene masti, šećer, alkohol, cigarete i kava su najčešći uzročnici žgaravice. Kako biste spriječili njezinu pojavu, pokušajte dnevne obroke uzimati kad ste opušteni, umjesto u žurbi. Isto tako, pomaže ako u prehrani koristite više voća, povrća i integralnih žitarica, a izbjegavate prženu hranu.
Pored izbjegavanja teške hrane i oslobađanja od loših navika u jedenju, evo nekoliko ljekovitih biljaka koje mogu pomoći u liječenju žgaravice.
Angelika (Angelica archangelica) i srodne biljke. Aromaterapeuti mudro predlažu upotrebu ulja angelike kao korisnog sredstva za ublažavanje žgaravice kod odraslih, te kolika i nadutosti kod djece. Angelika pripada porodici mrkava, a čini se da i mnogi drugi članovi te biljne porodice djeluju smirujuće na probavni trakt i na pojavu koju travari nazivaju nadimanjem.
Angelika za anginu pektoris
Angelika je dobra za liječenje žgaravice ali, premda žgaravica nema doista nikakve veze sa srcem, ta je biljka, na opće iznenađenje, dobra i za srce. Angelika i druge biljke iz porodice mrkava sadrže 15 blokatora kalcijevih kanala, kemikalija koje su sastavni dio farmaceutskih proizvoda za liječenje angine pektoris, kroničnog bola u grudima koji često prati srčane bolesti. Jedan od tih prirodnih blokatora kalcijevih kanala navodno je podjednako jak kao i verapamil (Calan, Isoptin), lijek za anginu pektoris. Vegetarijanci redovno jedu puno mrkve i možda to djelomično pojašnjava manju učestalost srčanih smetnji kod ove kategorije ljudi.
Ako često imate žgaravicu, trebali bi se o tome posavjetovati sa svojim liječnikom.
Kamilica (Matricaria recutita). Joe i Terry Graedon, autori knjiga Narodna farmacija i Graedeonovi najbolji lijekovi, dijele mišljenje da je kamilica dobro sredstvo za ublažavanje žgaravice i mučnine u želucu.
Sladić (Gtycyrrhiza glabra). Slažemo se s dr. Michaelom Murrayem, koautorom Enciklopedije prirodne medicine i nekih drugih knjiga o pravilima prehrane i naturopatskom liječenju, da deglicirizirani sladić (DGS) uspješno liječi i žgaravicu i čireve na želucu i jednjaku. Mnoge studije potvrđuju da sladić ublažava grčeve i smanjuje proizvodnju želučane kiseline, čime ublažuje žgaravicu. Međutim, dok su sladić i njegovi ekstrakti sigurni kod normalne upotrebe – u manjim količinama (do tri šalice čaja dnevno) – dugotrajna upotreba (duže od šest tjedana) i uzimanje većih količina mogu izazvati glavobolju, letargiju, nakupljanje natrija i vode u organizmu, prekomjeran gubitak kalija i visok krvni tlak. Za ublažavanje žgaravice posve vam je dovoljna jedna šalica čaja od sladića.
Nemojte umrijeti od ‘žgaravice’
Žgaravica ponekad izaziva tako jake bolove da ljudi misle kako imaju srčani udar, iako zapravo uopće nije riječ o tome. Ali može se dogoditi i obratno, naime ponekad je ono što smatrate žgaravicom zapravo srčani udar ili angina pektoris. Žgaravica se tipično javlja tijekom ili ubrzo nakon jela i proizvodi bol ili osjećaj pečenja u grudima. Srčani udar i angina pektoris mogu se javiti u bilo koje doba. Često bol koji oni izazivaju nije ograničen samo na grudi, već se širi do vilice i niz jednu ruku. Srčani udar i angina mogu izazvati i nesvjesticu i pojačano znojenje. Kad sumnjate u porijeklo bola u grudima, pozovite hitnu pomoć i opišite svoje simptome.
Obična metvica (Mentha piperita). Oko upotrebe metvice za ublažavanje žgaravice postoje određene nesuglasice. Travarsko učenje sigurno podržava metvicu. Tradicionalne kulture, od starog Egipta do suvremenih Islanđana, metvicu koriste za liječenje svih vrsta probavnih smetnji, uključujući i žgaravicu. Međutim, nekolicina štovanih travara tvrdi da metvica može još više pojačati žgaravicu. Ako vam se to dogodi, ovu biljku više nemojte koristiti. Mnoge, ako ne i većina vrsta metvica, u stanju su ublažiti probavne smetnje.
Kardamom (Elettaria cardomomum) i cimetovac (Cinnamomum, različite vrste). Obje ove biljke pomažu u uklanjanju nadutosti.
Kopar (Anethum graveolens). Kopar se tisućama godina koristi za smirivanje probavnih smetnji i liječenje žgaravice. U slučaju žgaravice, pokušajte zgnječiti nekoliko žličica njegova sjemena i od toga pripravite čaj. Kod trudnica, upotreba kopra u količinama koje se koriste u medicinske svrhe može izazvati probleme. U tim bi ga okolnostima trebalo koristiti samo povremeno, u umjerenim količinama.
Koromač (Foeniculum vulgare). Koromač se koristi isto tako dugo kao i kopar, i u istu svrhu.
Sirištara (Gentiana officinalis). Biljni farmakolog dr. Daniel Mowrey, autor knjiga Znanstveno vrjednovanje biljne medicine i Terapije biljnim tonicima, napominje da je sirištara, posebno kad se uzima otprilike pola sata prije jela, vrlo dobro preventivno sredstvo za žgaravicu, jer pomaže probavi. Sirištara ima dugu tradiciju kao sredstvo za poboljšanje probave. Možete oprobati jednu čajnu žličicu sirištare kuhati u jednoj do dvije šalice vode otprilike 30 minuta. Dr. Mowrey predlaže da se u čaj od sirištare doda i malo crvene (ljute) paprike i đumbira.
Potvrde i nijekanja gaveza
Gavez je došao na loš glas. lako mnogi travari i dalje preporučuju upotrebu ove ljekovite biljku, neki stručnjaci tvrde kako je ne bi trebalo uopće koristiti. Razlog je taj što su medicinska istraživanja utvrdila kako gavez sadrži kemikalije poznate pod znanstvenim nazivom pirolizidni alkaloidi (PA). U prevelikim količinama, PA mogu izazvati oštećenje jetara, a moguće i rak. Ipak, prema nekim drugim nalazima, šalica čaja od lista gaveza manje je kancerogena od jedne limenke piva. Priznajte, da će se malo tko odreći piva radi spomenutog sastava.
Papaja (Carica papaya) i ananas (Ananas comosus). Ovo voće bogato je probavnim enzimima i široko se koristi za ublažavanje žgaravice i liječenje loše probave. Papaja s malo meda čak može djelovati preventivno, ako se pojede prije jela ili između obroka. Neki nutricionisti smatraju da ovom voću treba pridodati i kivi.
Biljne formule. Travar Davida Hoffmanna predlaže nekoliko kombinacija biljaka za uklanjanje problema u probavi. Čajevi pripravljeni po bilo kojoj od sljedeće dvije formule mogu biti korisni i za žgaravicu. Digestivna formula: Dva dijela lista gaveza, koji smiruje probavni trakt, dva dijela bijelog sljeza (Althea officinalts), još jednog sredstva za smirenje želuca, jedan dio iđirota (Acoras calamus), koji ublažuje djelovanje želučane kiseline i ima purgativna svojstva, i jedan dio končare, koja ima slična svojstva kao iđirot. Ezofagitis formula: Dva dijela gaveza, dva dijela bijelog sljeza, jedan dio kamilice, koja smanjuje nadutost i djeluje protiv upale, te jedan dio vrtnog nevena, koji također djeluje protiv upale.
Biblijska salata. Nekoliko biljaka spomenutih u Bibliji u narodu uživa ugled vrlo korisnih lijekova za žgaravicu. To su badem, vodopija (Cicorium intybus), maslačak, bijeli luk, zelena salata, crna gorušica, masline, crveni luk i orasi. Ako patite od žgaravice pripremite sebi salatu od navedenih namirnica koju ćete jesti uz glavni obrok.
Izvor: kakoleciti
0 komentari:
Objavi komentar